Апостол Андрій (з грец - мужній), який також був відомий як Андрій Первозванний, був одним із перших учнів Ісуса Христа.
Народився Святий Андрій місті Віфсаїді на березі Галілейського моря, де до знайомства з Ісусом займався рибальством.
Коли Іоанн Хреститель почав проповідувати на берегах Йордану, Андрій разом з Іоанном Заведєєвим пішли за ним, щоб знайти відповіді на свої духовні запитання. Коли Ісус Христос прийшов до Іоанна Хрестителя на Йордан для хрещення, Іван вказавши на Нього сказав: "Він є Агнець Божий і Месія, що бере на себе гріхи світу." - Почувши це, Андрій та Іван пішли за Ісусом, Який прийняв їх в свої учні.

Відповідно до Євангелія від Іоана, Андрій був першим учнем Ісуса, який був покликаний до Нього, і тому він отримав друге ім'я "Первозваний". Він також привів свого брата Симона до Христа, якого Ісус назвав Петром. Згідно з Євангелієм, апостоли не відразу повністю присвятили себе апостольському служінню. На деякий час вони повернулися до своєї звичайної роботи, риболовлі. Але через кілька місяців, коли Ісус проходив повз озеро Галілейське, побачивши їх, Він закликав їх слідувати за Ним, несучи слово Боже. Вони залишили свої човни та сіті і стали невідлучними учнями Христа.

Після Воскресіння Месії, Андрій разом з іншими учнями мав честь зустрічатися з Ним і бути присутнім на Олеонській горі, коли Ісус піднісся до небес. Після сходження Святого Духа апостоли кинули жереб, щоб визначити, хто відправиться в яку країну для проповіді Євангелія. Андрію дісталася місія проповідувати у країнах, що розташовані вздовж узбережжя Чорного моря. Після довгих мандрівок, він піднявся Дніпром до місця, де нині знаходиться місто Київ, і поставивши там хрест, благословив гори, передбачивши, що тут буде велике місто з безліччю церков та храмів.

Коли апостол Андрій повернувся до Греції, він зупинився в місті Патра, де через покладання рук зцілив безліч людей, у тому числі знатну жінку Максиміллу, яка повірила в Христа і стала ученицею апостола. Як тільки місцеві жителі, слідуючи за апостолом, почали приймати християнство, місцевий правитель Єгеат розлютився і засудив апостола Андрія до розп'яття на хресті. Але апостол, не заляканий, у своїй проповіді показав духовну силу та значення хресних страждань Христа. Єгеат не прийняв його вчення і наказав розіп'яти його на хресті у вигляді літери X, щоб апостол довго страждав, не вбиваючи цвяхів у руки та ноги, щоб смерть не настала надто скоро.
Перебуваючи на хресті, апостол Андрій продовжував молитися незважаючи на жорстокі страждання. Перед тим, як його душа покинула тіло, хрест Андрія був осяяний яскравим світлом, і в цьому блиску апостол пішов у вічність у Боже Царство. Смерть мученика прийшла до Андрія близько 62 року після Різдва Христового.

Апостол Андрій Первозванний був відомий своєю вірою, чемністю та милосердям. Здійснював безліч чудових зцілень за своє життя. Вшановується як Святий у православній Церкві, а його пам'ять відзначається 30 листопада (13 грудня за новим стилем). Його зображення часто зустрічається в іконописі, він також є покровителем багатьох країн і міст по всьому світу.
Святий Андрій Первозванний став наставником для багатьох інших апостолів і святих, які після нього проповідували Євангеліє по всьому світу. Він залишив у спадок віруючим приклад справжнього учня Христа, який зміг змінити світ своєю вірою та благодаттю Божою. Його життя і праці продовжують надихати мільйони людей у всьому світі прийняти Господа і жити за Його завітами.