Архангел Гавриїл: вісник Надії та Спасіння людства

Один із семи архістратигів, відомий як "Ліва Рука Господа", Архангел Гавриїл, вважається Божим посланцем і вісником, чия поява віщує важливі події для всього людства, що змінюють хід історії. Це саме він отримав від Господа священну місію принести Добру Звістку про непорочне зачаття майбутньої матері Спасителя, про обіцяне спасіння роду людського. Ім'я архістратига Гавриїла тісно пов'язане з родиною Богородиці та подією Благовіщення. Тому наступного дня після цієї великої події, яку християни східного обряду відзначають 7 квітня, проводяться молитовні збори (собор) на його честь.

Перші згадки про Архангела Гаврила зустрічаються в книзі пророка Даниїла, де він дає тлумачення видінь і віщує майбутнє єврейського народу. Святий Гавриїл також був у пустелі перед пророком Мойсеєм, допомагаючи йому записувати Божі вказівки. Його пришестя надихнуло пророка на написання книги Буття, в якій описано початок нової епохи людства. Також Гавриїл сповістив праведних Іоакима та Анну про народження Пресвятої Діви Марії, і передбачив чудове зачаття і народження Іоанна Хрестителя – Божого Предтечі, з'явившись у храмі перед старцем Захарією.

Деякі отці Церкви вважають, що Архангел Гавриїл невідступно охороняв Святу Сімейство з моменту, коли він сповістив отроковиці Марії про її священну місію. Саме він був посланцем Господа до святого Йосипа Обручника, звертаючись до нього уві сні і доводячи безгрішність Пресвятої Діви. Від Гавриїла Йосип дізнався про підступні задуми царя Ірода і отримав наказ рятувати Немовля з Богородицею, втечею до Єгипту. Архангел Гавриїл був поряд із Сином Божим у всіх важливих моментах Його життя. Підтверджуючи своє прізвисько "Божа фортеця", він був поруч із Господом під час Його молитви в Гефсиманському саду, надихаючи і зміцнюючи Його перед майбутніми стражданнями. З вуст архангела Гавриїла жінки-мироносиці почули звістку про Воскресіння Ісуса.

У багатьох церковних текстах архістратига Гавриїла називають "служителем чудес". Його численні явища перед людьми у старозавітні та новозавітні часи наголошують на його відданому виконанні Божої волі. Він повідомляв людям рятівне знання, сповіщаючи про головні події у духовній історії християнства. Православна Церква закликає пам'ятати про служіння Архангела Гавриїла перед Господом, про його клопотання за християн і молитися до нього у дні, присвячені його пам'яті: 8 квітня, 26 липня та 21 листопада.

8 квітня - день першого Собору Архістратига Гавриїла (після Благовіщення).

26 липня - Гавриїл сповістив Діві Марії про її вирішальну роль як матері Сина Божого. Цей день також пов'язаний із великою подією – освяченням храму в Константинополі, присвяченого йому.

Архангел Гавриїл - невід'ємна частина християнської традиції, що несе благу звістку про надії порятунку. Його священна місія об'єднує віруючих у всіх куточках світу, нагадуючи про важливість віри, милосердя та покаяння. Знання про цього великого ангела надихає нас прагнути духовної досконалості і супроводжує на шляху до Божої мудрості та любові.