Успіння Пресвятої Богородиці: Чудо Вознесіння та Благодатне Прощання

Успіння Пресвятої Богородиці, також відоме як Успіння Пресвятої Владичиці нашої Богородиці та Приснодіви Марії, - це свято, яке щорічно відзначається 28 серпня (15 серпня за старим стилем) у православних, давньосхідних та східно-католицьких церквах. Це свято присвячене спогаду про смерть (успівання) Діви Марії, Богородиці, матері Спасителя Ісуса Христа і займає важливе місце у християнській традиції.

У православній церкві Успіння Пресвятої Богородиці входить до двонадесятих свят, відображаючи його важливість у християнській вірі. За церковним переказом, цього дня апостоли, що знаходилися в різних країнах, чудом зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатися і провести поховання Діви Марії.

Католицька церква також відзначає Успіння Богоматері (Assumption of Mary) 15 серпня.

Історія цього свята має своє коріння, а його назва змінювалася з часом. У V столітті в Сирії його почали святкувати як "Пам'ять Блаженній", а потім у VI столітті назва була замінена на "Свято кончини Божої Матері".

Розповідь про деталі смерті Богородиці значною мірою ґрунтується на апокрифічних текстах, які є релігійними текстами, не включеними до офіційного канону Церкви, але містять важливі події та особи з християнської історії.

За легендою, після сходження Ісуса на небеса, Пресвята Діва Марія залишилася під опікою апостола Іоанна Богослова і жила в Ефесі. Вона молилася про те, щоб Господь узяв її до себе, і одного разу під час молитви, архангел Гавриїл з'явився їй, сповістивши, що через три дні вона перейде в інший світ.

Перед тим, як Пресвята Діва Марія завершила свій земний шлях, вона прагнула побачити всіх апостолів, хоча вони були розкидані по різних місцях, сповіщаючи про благу звістку християнської віри. Її бажання було сповнене щирою надією, і велика милість Божа збулася: Святий Дух чудесним чином зібрав апостолів біля ложа Пресвятої Богородиці, перед самою її смертю.

Сам Спаситель, оточений ангелами, зійшов до неї, щоб забрати її світлу душу на небеса. Пресвята Богородиця звернулася до Господа у молитві, висловлюючи подяку і просивши благословення для всіх, хто шанує її пам'ять.

Після відходу Пречистої Діви тіло Її було покладено в труну і перенесено апостолами в Гефсиманію, де воно було поміщене в печеру, а вхід завалено каменем. Апостоли провели ще три дні біля печери, молячись і славлячи Бога. Апостол Фома, який прибув пізніше, був сповнений розчаруванням, що не встиг вклонитися святим останкам Богородиці, отримав благословення від братів та дозвіл відкрити труну та могилу. Однак, на їхнє здивування, вони виявили, що тіла Богородиці не було в труні. Це явище зміцнило їхню віру в чудове тілесне піднесення Діви Марії на Небо.

Того ж вечора після відкриття труни, під час зборів апостолів на вечері, Пресвята Матір Божа знову здійснила чудо, з'явившись перед ними, і сказала: "Радійте! Я з вами - у всі дні". Ці слова стали джерелом надії та втіхи для всіх віруючих, підтверджуючи, що Діва Марія продовжує залишатися поруч із ними духовно і захищати їх завжди.

Це свято відзначається як успіння, а не як смерть, бо Богородиця була Благодатною і її відхід від світу був чимось особливим.

Гробниця Богородиці знаходиться в Єрусалимі і є християнською святинею, де згідно з традицією апостоли поховали Пресвяту Богородицю. Цей священний об'єкт належить Єрусалимському греко-православному патріархату, і різні християнські конфесії мають доступ до неї для богослужінь та молитов.

Успіння Пресвятої Богородиці також пов'язане зі святкуванням Успенського посту, який завершується цього дня. Цей пост має численні народні звичаї, включаючи збирання врожаю, що пояснює його народну назву "панівники". Цей час також символізує завершення літнього сезону та початок осені.

Свято Успіння Пресвятої Богородиці є важливим моментом у християнській вірі та символізує благословення, яке Бог дарує всім, хто шанує пам'ять Пресвятої Матері Божої.