Свята Варвара - покровителька гірників та шахтарів

Свята Варвара Іліопольська, також відома як Варвара Нікомідійська, - одна з найшанованіших святих у християнському світі. Вона є покровителькою гірників та шахтарів, а також усіх, хто з тієї чи іншої причини перебуває у небезпеці.

Життя та подвиги

Народилася свята Варвара у місті Нікомедії (сучасна Туреччина) у III столітті нашої ери. Вона була дочкою багатого та знатного язичника Діоскора. Батько Варвари виховував її далеко від християнської віри, проте дівчинка з дитинства тяглася до Бога.

Якось Варвара побачила християнське богослужіння і настільки перейнялася вірою в Христа, що прийняла хрещення і стала таємно від батька відвідувати церкву. Коли Діоскор дізнався про те, що його дочка стала християнкою, він був внесобі від люті. Він ув'язнив Варвару у високій вежі і заборонив їй зустрічатися з будь ким. У вежі Варвара провела три довгі роки. Весь цей час вона проводила в молитвах та пізнанні своєї віри, Господа та його впливу на життя людей.

Мартіан, на той час правитель Никомедії, дізнався у тому, що Варвара проповідує християнство і має безліч послідовників. Він наказав привести її до себе і змусити відмовитися від Христа. Варвара відмовилася це зробити, за що була піддана жорстоким тортурам. Її катували на колесі, кидали у вогонь, але вона не відступила від своєї віри, а ще більше зміцнилася у своєму служінні Богові. Зрештою, правитель наказав обезголовити Варвару, та довірив страту святої її ж батьку. Вона прийняла мученицьку смерть у 306 році нашої ери.

Чудеса

Після своєї смерті свята Варвара стала покровителькою гірників та шахтарів. Вона вважається захисницею від стихійного лиха, а також від нещасних випадків на виробництві. Існує безліч історій про чудеса, які відбулися пісдя молитов до святої Варвари. Наприклад, є історія, що одного разу в горах стався обвал грунту, який міг призвести до загибелі багатьох людей. Але молитвами до святої Варвари обвал був зупинений, і людей було врятовано.

Вшанування в Україні

В Україні свята Варвара шанується як покровителька гірників та шахтарів. Її день пам'яті – 17(4) грудня. На честь святої Варвари у нас у країні збудовано безліч храмів та каплиць. Її ікона часто зустрічається у шахтарських будинках та на шахтах.

Ікони святої Варвари

На іконах свята Варвара зазвичай зображується із чашею в руках. Іноді свята тримає свою голову в руках. Це зображення символізує її мученицьку смерть. На інших іконах можна побачити святу з вежею в руках. Це зображення пов'язане з тим, що вона була ув'язнена в вежі своїм батьком язичником.


Свята Варвара — втілення незламної сили віри та найвищої мужності. Своєю мученицькою смертю вона стала символом відданості Христу, а її благословенна пам'ять шанується християнами в усіх куточках світу. У молитві святій Варварі ми знаходимо не лише слова, а й силу подолання труднощів, захисту від небезпеки. Ці мудрі слова стають нашим укриттям у моменти випробувань, надають нам впевненості та наповнюють душу надією.

Свята великомучениця Варвара є надійним оплотом у моменти життєвих труднощів, вносячи в наш побут світло духовної стійкості та умиротворення. Її благословенний вплив стає джерелом внутрішньої укріпленості, приносячи в серці спокій і впевненість навіть у найпростіших ситуаціях.