Як відрізнити справжню стародавню ікону від підробленої

Ікони є невід'ємною частиною у житті православних християн. Вони відіграють важливу роль у духовному житті віруючих, будучи предметом спілкування зі святими та молитви. Однак, останнім часом на ринку з'явилася велика кількість підроблених ікон, які можуть бути продані за автентичною ціною.

Якщо ви плануєте придбати ікону, важливо вміти відрізнити її від підробки. Це допоможе вам уникнути обману та придбати справжню ікону, яка матиме духовну цінність.

Зовнішній вигляд

Під час огляду ікони зверніть увагу до її зовнішнього вигляду. Підроблені ікони часто мають такі ознаки:

 • Занадто нова або ідеально збережена поверхня. Ікони, які мають вік понад 100 років, зазвичай мають сліди зношування, тріщини, потертості.
 • Використання сучасних матеріалів. Підроблені ікони часто виготовляються із сучасних матеріалів, таких як пластик, фанера або ДСП. Ікони, виконані з традиційних матеріалів, таких як дерево, сусальне золото та натуральні фарби, мають більш глибокий та насичений колір.
 • Неправильні пропорції. Ікони, виконані досвідченими іконописцями, мають правильні пропорції. Не справжні ікони часто мають спотворені пропорції, що може бути помітним навіть неозброєним оком.
 • Неправильний стиль. Ікони, виконані в певному стилі, мають характерні риси, які дозволяють відрізнити їх від інших стилів. Підроблені ікони часто мають нехарактерні для певного стилю елементи, що може бути помітно людині, що знається.

Перевірка матеріалів

Якщо ви маєте можливість, ви можете перевірити матеріали, з яких виготовлена ікона. Підроблені ікони часто виготовляються із сучасних матеріалів, які можна легко відрізнити від традиційних матеріалів, які використовуються для виготовлення ікон. Для перевірки матеріалів можна використовувати такі методи:

 • Огляд. Деякі матеріали, такі як пластик чи фанера, мають характерний блиск чи текстуру, які дозволяють їх відрізнити від дерева.
 • На дотик. Деякі матеріали, такі як дерево або сусальне золото, мають характерну вагу або густину, які дозволяють їх відрізнити від інших матеріалів.
 • Перевірка на міцність. Деякі матеріали, такі як пластик чи фанера, легко ламаються або деформуються. Ікони, виготовлені з традиційних матеріалів, зазвичай міцніші і довговічніші.

Перевірка письма

Якщо ви розумієтеся на іконописі, ви можете перевірити письмо ікони. Підроблені ікони часто мають такі ознаки:

 • Неправильна техніка письма. Ікони, виконані досвідченими іконописцями, мають характерну техніку написання, що дозволяє відрізнити їхню відмінність від підробок. Підроблені ікони часто мають нехарактерну та неправильну техніку, яка може бути помітна знаючій людині.
 • Неправильні пропорції об'єктів. Ікони, виконані по всім канонам, мають характерні пропорції. Підроблені ікони часто мають спотворені пропорції фігур чи образів, що може бути помітно відразу.
 • Неправильні кольори. Ікони, виконані у стародавньому стилі, мають характерні кольори. Підроблені ікони часто мають нехарактерні кольори, які можна побачити під час огляду.

Перевірка у фахівця

Якщо ви не впевнені, чи є ікона справжньою, ви можете звернутися до фахівця з іконопису. Фахівець зможе провести експертизу ікони та дати висновок про її справжність. Відрізнити справжню ікону від підробки може бути непросто, особливо якщо ви не знаєтесь на іконописі. Однак, знаючи основні ознаки підробок, ви можете знизити ризик придбання неякісної ікони.

При покупці ікони звертайте увагу на такі моменти:

 • Зовнішній вигляд ікон. Ікона не повинна бути надто новою або ідеально збереженою.
 • Матеріали, з яких виготовлено ікону. Вона має бути виготовлена з традиційних матеріалів.
 • Написання. Письмо ікони повинно бути виконано відповідно до певного стилю.
 • Якщо у вас є сумніви щодо справжності ікони, ви завжди можете звернутися до фахівця з іконопису, який допоможе та підкаже у виборі цього чудового та духовного предмета мистецтва.