Касперівська Ікона Божої Матері: історія чудес та духовна спадщина Півдня України

Касперівська ікона Божої Матері є однією з найшанованіших святинь на півдні України. Для віруючих з Одеси, Миколаєва, Херсона та Криму вона символізує безмежну Божу любов та заступництво. Постійне місце перебування чудотворної ікони – Свято-Успенський собор в Одесі.

Походження та історія ікони

Створена у XVIII столітті, Касперівська ікона була написана на полотні, прикріпленому до дошки. Вона потрапила до України разом із родиною сербів із Трансільванії. Ім'я перших власників втрачено історією, але відомо, що 1809 року ікона опинилася в руках херсонської поміщиці Іуліанії Касперової. У 1840 році, у важкий період свого життя, Іуліанія шукала втіхи в молитвах перед іконою. Саме тоді й сталося перше диво: образ Богородиці та Немовляти Ісуса на іконі оновився, став яскравішим і чіткішим.

Чудотворні зцілення

Звістка про чудотворну ікону швидко поширилася серед простих людей, залучаючи до неї безліч віруючих. Серед зафіксованих чудес та зцілень – відновлення рухливості руки у дворянки Віри Бурлєєвої та зцілення епілепсії у 13-річного хлопчика з Херсона. Марія Смішна з Очакова, яка постраждала від інсульту, знову змогла рухатися, а Парасковія Семипудова набула ясності розуму після молитов перед іконою.

Шлях ікони до церкви

Розуміючи значимість ікони, Іуліанія Касперова передала її у Свято-Миколаївський храм 1844 року. У 1846 році комісія, що вивчала випадки зцілень, підтвердила чудотворні властивості ікони. Синод православної церкви офіційно визнав її чудотворною.

Історичний порятунок Одеси

Віруючі з усієї південної України стікалися до ікони. 1852 року з ініціативи жителів Херсона розпочалися щорічні хресні ходи з іконою головними містами Херсонської єпархії – Херсоном, Миколаєвом та Одесою. Особливо відомий випадок під час Кримської війни 1853-1855 років, коли після молитов та хресної ходи з іконою, вороги раптово відступили від Одеси.

Чудеса ХХ століття

У ХХ столітті ікона продовжувала творити чудеса. 1922 року вона врятувала село Гнилякове на Одещині від епідемії холери, зміцнивши віру людей у її чудотворні сили.

Про що моляться перед Касперівською іконою

Перед Касперівською іконою Божої Матері віруючі звертаються з різними молитвами та проханнями. Найчастіше до неї приходять з благаннями про зцілення від хвороб, як тілесних, так і душевних, сподіваючись на чудотворну силу ікони. Люди просять допомоги у складних життєвих ситуаціях, зміцнення віри, захисту від ворогів і позбавлення від бід. Також перед цією іконою моляться про благополуччя сім'ї, захист будинку та рідних, а моряки та льотчики звертаються до Богородиці за заступництвом та захистом у своїх небезпечних подорожах. Історії численних зцілень і спасінь підтверджують глибоку віру через молитву перед цим священним образом.

Дні вшанування

Касперівська ікона вшановується 12 липня, 14 жовтня і в середу Світлої седмиці. 

Касперівська ікона Божої Матері – не просто історична реліквія, а жива святиня, яка надихає і допомагає всім, хто до неї звертається. Її чудеса та історія є невід'ємною частиною духовної спадщини України, залучаючи безліч паломників та продовжуючи відігравати важливу роль у житті православних християн.