Касперовська чудотворна ікона Божої Матері: Велика святиня Херсона, Одеси та всього півдня України. 

Касперовська чудотворна ікона Божої Матері – дорогоцінна святиня, яка вважається однією з найбільш шанованих у містах Миколаїв, Херсон та Одеса. Вона перебуває у Свято-Успенському соборі міста Одеса, і щорічно супроводжується важливими церковними урочистостями. Розміри ікони невеликі, але її глибоке зображення образів привертає увагу віруючих. Лики Пресвятої Богородиці та Немовляти Христа, зображені на іконі, викликають сильні емоції та передають глибокий духовний зміст святині.

Касперовська ікона являє собою олійний живопис на полотні, прикріплений до дерев'яної дошки. На зображенні Богоматір зображена оплічно, а обличчя її виражає глибокий жаль. Вона ніжно притискає своє Немовля Христа, тримаючи Його голову обома руками. Немовля, зміцнившись на грудях Матері, лівою рукою тримає покривало, що покриває голову Богородиці, а в правій руці тримає сувій.

За переказами, ікона була привезена до наших країв наприкінці XVI століття сербським емігрантом із Трансільванії, який оселився в Ольвіопольському повіті Херсонської губернії. Згодом ікона переходила з покоління в покоління і в 1809 стала власністю поміщиці Касперової, яка проживала в маєтку Ново-Іванівці. Що не дивно, крізь роки ікона втратила свій первісний вигляд, потемнівши й покрившись плямами, що дуже ускладнювало споглядати образи Діви Марії та її Спасителя.

Одного разу, переживаючи велике горе, під час молитви перед іконою, поміщиця помітила, що лики Богоматері та Немовляти стали світлішими, а ікона ніби оновилася чудовим чином. З того моменту це святе зображення Пресвятої Богородиці принесло безліч чудес і стало справжнім джерелом зцілення. Після ретельного вивчення зцілюючих властивостей ікони Святішим Синодом, вона була визнана чудотворною. Прочани стали з'їжджатися, щоб вшанувати цей святий образ. 1844 року Касперова вирішила передати ікону в Никольский храм у своєму рідному місті Ольвіопольському повіті.

У 1852-53 роках жителі Херсона та Миколаєва отримали дозвіл проводити щорічну хресну ходу з чудотворною іконою у свято Вознесіння Господнього. Під час Севастопольської війни 1853-1855 рр., коли Одеса була обложена ворожим флотом, ікону провели хресною ходою до кафедрального собору міста. 1855 року у свято Покрови Пресвятої Богородиці, після молебню перед іконою, ворог відступив, і місто залишилося практично неушкодженим. Ця подія стала знаковою та було встановлено, що 1 жовтня стане священним святом на згадку про порятунок міста Одеси завдяки чудотворній Касперовській іконі.

У наш час безліч вірян з'їжджається, щоб вшанувати Касперовську ікону Божої Матері та молитися перед нею. Віруючі приходять із проханнями про допомогу, зцілення та духовну підтримку. Вона залишається однією з найбільш відвідуваних і шанованих святинь у регіоні. Щоп'ятниці перед іконою читається акафіст, що є особливим церковним служінням. Це час, коли віруючі збираються разом, щоб хвалити і молитися Богородиці. Датами святкування Касперовської ікони Божої Матері вважаються 12 липня (29 червня за старим стилем) та 14 жовтня (1 жовтня за старим стилем)

Касперовська ікона Пресвятої Богородиці продовжує нести світло та надію багатьом людям, приносячи їм втіху та віру. Її чудотворна сила та історія порятунку Одеси від ворогів роблять її значущою та шанованою святинею для місцевого населення та паломників, які приїжджають з різних куточків України та Європи.