Архангел Михаїл - один з найбільш відомих і шанованих ангелів у релігіях різних народів. У християнстві, іудаїзмі та ісламі Михаїл вважається ангелом, який захищає людей, бореться зі злом і править над іншими архангелами.

У християнській традиції архангел Михаїл згадується в книзі Одкровення, де він бореться з дияволом і своїм мечем перемагає його. Михаїл також згадується у Книзі пророка Даниїла, де він допомагає євреям, є захисником Ізраїлю та заступником народу перед Богом.
В юдаїзмі, Михаїл– це один із трьох головних архангелів, поряд із Гавриїлом та Рафаелем. Він допомагає народу Ізраїлю в їх боротьбі з ворогами і захищає їх від лих та негод.

В ісламі Михаїл відомий як Микаїл, і він вважається одним з чотирьох головних ангелів, які з'являються в Корані. Він відповідає за керування небесними водами та дарує сприятливий клімат та родючість на землі.

Одне з найбільших чудес, пов'язаних зі святим Архістратигом Михаїлом є чудо зі святим Архипом у храмі, що був зведений на його честь. Язичники збиралися знищити храм, з'єднавши воєдино дві річки у одну величезну, та направили її прямо на священну споруду. Дізнавшись про це, Святий Архип почав у молитвах звертатися до Господа, аж згодом йому явився Архістратиг Михаїла. Він здійснив хресне знамення на поверхні води, і води зупинилися перед храмом, утворивши стіну. Коли Архістратиг повернувся до храму, він ударив жезлом у величезний камінь і накреслив на ньому хресне знамення.Почувся великий грім, земля затряслася і камінь розділився надвоє, утворивши величезну ущелину. При цьому Архангел сказав: «Так знищиться тут всяка супротивна сила, і нехай отримають тут позбавлення від усякого зла всі прихожі сюди з вірою!» Сказавши це, Архангел владно сказав водам: "Увійдіть у цю ущелину! "І зараз води потекли до кам'яної ущелини й відтоді завжди течуть цим шляхом. Це чудо зберегло храм і блаженного Архипа від потоплення, а також обернуло багато людей до християнства. Місце цього чуда було названо Хоні, що означає "занурення", оскільки води занурилися в камінь.

У мистецтві, іконописі та літературі, Михаїл зображується як могутній воїн із мечем чи списом та щитом, готовим захистити віруючих від зла та темряви.

Віруючі моляться архангелові Михаїлу за захист від зла та небезпеки, а також за допомогу у боротьбі з пороками та гріхами.

Незличенна кількість християнських церков у різних країнах світу носять його ім'я, а його свято – відзначається у православ'ї традиційно 19 вересня та іменується як Михайлове Чудо. 

Образ Архістратига Михайла широко використовується в геральдиці міст і регіонів. В Україні він є символом Києва, Київщини та всієї Наддніпрянської України.

Архангел Михаїл – це найвища духовна істота, яка допомагає людям у їх боротьбі зі злом і панує над іншими архангелами.

Віруючі моляться до Михаїла про допомогу у подоланні перешкод, зміцненні віри, захисту від небезпек та про благополуччя для себе та близьких.

Михаїл Архангел– це символ вищої духовної сили, яка допомагає людям у їх боротьбі зі злом та перешкодами. Незалежно від віросповідання, віруючі знаходять у ньому втіху та підтримку, і його образ залишається одним із найбільш шанованих та відомих у світовій релігії.